Evde Yatılı Bakıcı

Evde Yatılı Bakıcı

Evde yatılı bakıcı arayışı özellikle evde yaşlı bakan kişiler tarafından talep edilmektedir. Çünkü türk toplumunda huzurevi, bakımevi gibi kurumlara karşı antipati vardır. Yaşlılar “huzurevine atılmak istemiyorum” anlayışına sahipken, yaşlı yakınları da bu seçeneği değerlendirmekten kaçınırlar. Bu yüzden de artan yaşlı nüfusun en nitelikli alternatifi yatılı bakıcı desteğidir. 

Yaşlılık dönemi beraberinde sağlık problemlerini ve bedensel gerilemeleri getirmektedir. Özbakım bilgi ve becerisinde gerilemeler görülen yaşlılar için özel bakıcı zorunluluk haline gelmektedir. Burada size hizmetin içeriğinden bahsedeceğiz. Bu yazı haricinde benzer başlıklarımızı da inceleyebilirsiniz. Benzer başlıklar haricinde hizmet modeline dair merak edilenleri de cevaplayacağız.

Evde Yatılı Bakıcı Hizmeti Neden Önemlidir?

Evde yatılı bakıcı arayan çoğu kişi ilk önce yatılı bakıcı fikrinden çekinmektedir. Sabah gelip akşam giden bakıcılarla veya evde bakım hizmetleri ile süreç idare edilmeye çalışılır. Doğrudan yatılı bakıcı arayan kişi sayısı bu sebeple azdır. Öncelikle kişi geçici çözümler üretir. Fakat bu bazı durumlarda çözümden çok problemlere sebep olmaktadır. Çünkü yaşlılık döneminde meydana gelen problemlerin azımsanmayacak kısmı gece meydana gelmektedir. Yaşlılar ağırlıklı olarak gece tuvalete kalktıklarında veya su içmeye kalktıklarında düşerler. Uyku hali yaşlılarda denge problemi yaratabilmekte yaşlılarda maalesef kalça kırığı ile sonuçlanabilmektedir. Ayrıca gece meydana gelen problemlerin tespiti de zaman aldığından problem daha da ciddi hale gelmektedir. Gece düşen pek çok yaşlının gündüz bulunduğunu biliyoruz. Bu kalça kırığı olan yaşlının saatlerce beklemesi anlamına geliyor. Ve eğer kırık durumu varsa çeşitli riskler beraberinde geliyor. Bu sebeple bakıcının gece de kalması önemlidir. 

Evde Yatılı Bakıcı Hangi Riskleri Önler?

Aslında yukarıda ifade ettik ancak altını çizmekte yarar var. Çünkü bu pek çok hasta ve yaşlı yakını tarafından atlanan bir husus. Bakım sektöründe bilinmektedir ki en ciddi problemler gece olur. Ve problemleri daha da ciddi hale getiren ise geç fark edilmesidir. Bu yüzden belirli periyodlarda yaşlının kontrol edilmesi, tuvalet ihtiyacına destek verilmesi oldukça önemlidir. Özellikle demans, alzheimer gibi gibi hastalar gece yürüyemez durumda olsalar dahi bunu idrak edemediklerin kalkmaya çalışarak düşmektedir. Parkinson hastalarının da yine yürürken kasılmalardan kaynaklı düştüğünü bilmekteyiz. (bu bilgiler bakımevinde çalıştığım dönemde bizzat kendi tevrübelerime dayanmaktadır.)

Sosyal Hizmet Uzmanı

Serdar GÜREVİN